S.No | EVENT DATE | EVENT | VENUE | RESULT |
SKATING | ||||
1 | 26/07/2019 | 3rd BSMG open national interschol game and awards 2019 |
Rashtriya Swabhiman Khel Parisar, Pitam Pura | 1-Silver |
2 | 29/11/2019 | Swabhiman Sports festival2019(skating) | Rohini Sports complaex, sec-14 Delhi | 1-Gold, 3-Silver,4Bronze |
3 | 12-12-2019 | Khelega India Khilega India All India Open Roller Skating champions2019 |
Talkatora Stadium New Delhi | Gold(All over first) |
BAND | ||||
4 | 28/08/2019 | Zonal Band Competition, 2019 | Prahlad Pur, Sports complex | 2nd |
5 | 24/10/2019 | North West Disst. Athletic Championship | DTU , Shahbad daulatpur, Delhi | 1st |
BADMINTON | ||||
6 | 04/05/2019 to 5/5/2019 | New Delhi Disst. Badmintion Championship 2019 |
S.N Badmintion Academy, Sec-24, Rohini | 2-Gold, 1-Silver |
7 | 01/08/2019-05/08/2019 | Zonal Badmintion champion2019 | VSPK Intrnational school, Sec-13, Rohini | 2nd |
8 | 09/09/2019 to16/09/2019 | Sonalika Delhi State Ranking Badmintio tournament 2019 |
Dwarka Shuttlers Badminton Academy Dwarka sec-24 |
Participation |
9 | 03/10/2019 to 09/10/2019 | CBSE | Bosco Public School, Paschim Vihar | Participation |
YOGA | ||||
10 | 30/07/2019 | Zonal Yoga Champion Ship 2019 | RPVV Sec-11, Rohini | Participation |
11 | 29/11/2019 | Disst. Yoga Championship 2019 | Bal Bharti Public School, Rajender Nagar | 2-Bronze |
12 | 30/11/2019 | Delhi state Yoga championship | Bal Bharti Public School, Rajender Nagar | Participation |
TAEKWONDO | ||||
13 | 22-25July | Zonal Taekwondo championship,2019 | RPVV , Rohini Sec-11 | 1- Gold, 4-silver, 5- Bronze |
14 | 28-Jul-19 | North West district Taekwondo championship 2019 |
Sec-08, Rohini | 1-Gold,3-Silver,1-Bronze |
15 | 12-13 August 2019 | Delhi State Taekwondo Championship 2019 | TyagRaj Stadium , New Delhi | Participated |
16 | 24-Nov-19 | 8th open Knockout Taekwondo championship,2019 | Headguawar Community Centr. Moti Nagar Delhi |
4-Gold, 1-silver,5-Bronze |
17 | 16/11/2019 | Adarsh Open Taekwondo championship 2019 | Sec--09, Rohini | 7-gold,5-Silver, 9-Bronze |
18 | 06-06-2019 | 3rd Kukku\iwon up Indian Internation taekwondo Championship 2019 |
Talkatra Indor stadium, Delhi | 1-Gold,2 silver, 5 Bronze |
WUSHU | ||||
19 | 11-07-2019 | Delhi State wushu championship 2019 | TyagRaj Stadium , New Delhi | Silver (Dhruv Yada -12th C) |
20 | 24/12/2019 | SGFI(National) | Ludhiyana, Punjab | Bronze |
Tabel Tennis | ||||
21 | 08/07/2019-11/07/2019 | Zonal table tennis Competition 2019 | Mount abu Pub. School, rohini | 4th Position |
CHESS | ||||
22 | 07-06-2019 | Zonal chess competition 2019 | Mount Abu Pub.School, Rohini | 2nd Position (Gauri Chauhan) |
Lawn Tennis | ||||
23 | 15/07/2019-17/07/2019 | Zonal Lawn Tennis competition 2019 | Gita Rattan Jindal Pub. School Rohini | 2nd Position |
Netball | ||||
24 | 18/07/2019-20/07/2020 | Zonal Net Ball competition 2019 | DAV, Sec-07, rohini | 4th Position |
Throw Ball | ||||
25 | SGFI | Pitam Pura, Delhi | Gold(Lovish Mann VI-E) | |
Basket Ball | ||||
26 | 01/08/2019-03/08/2019 | Zonal Basket Ball competition 2019 | VSPK International School, Sec-13, Rohini | 1st Position Jnr.Girl) |
INTERNATIONAL ACHIEVEMENT Indo Nepal Championship 2018 (Kanthmandu, Nepal) |
||
Basketball | Aditya Beniwal | II Position |
(Under 17 Boys) | Armaan Rana | |
Armaan Kataria | ||
Arnav Gupta | ||
Football | Sparsh Pareek | II Position |
(Under 19 Boys) | Shashank Jha | |
Rachit Kukreja | ||
NATIONAL ACHIEVEMENTS 2nd Youth National Games Federation of India National Championship 2018(Amritsar) |
||
Taekwondo | Karan Gupta | Gold |
(Under 17 Jr. Boys) | ||
Football | Sparsh Pareek (IX-C) | I Position |
(Under 19 Boys) | Aryan Bhatta (IX-C) | |
Kartikay Sharma (IX-C) | ||
Ishaan Kandari (IX-C) | ||
Shashank Jha (X-A) | ||
Rohan Kumar (XI-B) | ||
Basketball | Aditya Malik (X-B) | III Position |
(Under 17 Boys) | Aditya Beniwal (X-B) | |
Armaan Kataria (X-B) | ||
Arnav Gupta (X-B) | ||
Armaan Rana (X-B) | ||
Ayush Singhal (X-B) | ||
Tushar Sharma (X-B) | ||
Basketball | Tarun Vohra (XII-B) | III Position |
(Under 19 Boys) | ||
NATIONAL ACHIEVEMENTS | ||
Shooting | Ananya Anand (XI-B) | 1 Gold Medal |
CBSE Cluster North India | ||
5th Open National Skating Championship (Talkatora) | Advik Kohli (I-D) | 1 Silver |
Shooting | Aryan Chikara | 1 Silver |
CBSE Cluster North India | Medal | |
Soft Tennis National Games Sub Jr. Boys(Ahamdabada) | Aryan Guliya | 4th Rank |
Soft Tennis National Games | Aryan Guliya | 4th Rank |
Jr. Boys(Jammu & Kashmir) | ||
STATE LEVEL | ||
State Championship 2018(Shooting) Uttarkhand | Ananya Anand | 5 Gold Medal |
1 Bronze Medal | ||
Delhi State Inter School Championship | Ananya Anand | 1 Gold Medal |
CSA Shooting Tournament | Aryan Chikara | 1 Bronze |
Darshan Open Shooting Championship | Aryan Chikara | 1 Silver |
Mahaveer's Shooting Championship Jaipur | Aryan Chikara | 1 Gold |
1 Silver | ||
Delhi State Inter School Shooting Championship | Aryan Chikara | 1 Bronze |
Shri Bahadur Memorial Shooting Championship | Aryan Chikara | 1 Gold |
Zonal & Open Championship Achievements | ||
Event | Date | Medal |
Inter School Skating Competition | 25th January 2018 | Gold-3, Silver-7 |
Bronze -1 | ||
Open Skating Tournament | 22nd April 2018 | Gold-8, Silver-8 |
Decathlon Summer | Bronze-8 | |
Inter School Taekwondo Championship | 28th April 2018 | Gold-15,Silver-19 |
Bronze -30 | ||
1st PC Gupta Memorial Shooting Championship | Gold -3 | |
Silver-1 | ||
Zonal Skating Tournament | Gold -4 | |
Silver-2 | ||
CRS Open Badminton Tournament | 24th to 26th April 2018 | I Position ,II Position |
(Under 15) (Under 17) | ||
Inter Club's Shooting Competition | 6th May 2018 | I Position(Pistol) |
II Position(Riffle) | ||
Zonal School Band (Athletic meet) | II Position | |
Zonal Lawn Tennis(Jr .Boys) | 10th Aug. 2018 | II Position |
Zonal Badminton Competition (Sub Jr. Girls) | 24th, 25th & 26th July 18 | III Position |
Open Tournament Badminton Championship, Hari Nagar Sports Complex | 30th January 2018 | III Position |
Inter School Yoga Competition | 20th April 2018 | III Position |
MTNL Health Mela Yoga Competition | 26th October 2018 | III Position |
Table Tennis Zonal competition(Sub Jr. Boys) | 23rd & 24th July 2018 | IV Position |
Zonal Lawn Tennis(Sub Jr .Boys) | 10th Aug. 2018 | IV Position |